Another successful Degree Show and another year of successful graduates and continuing students! A massive congratulations to all of our hard-working students graduating this year, and to those who have won awards.

Architecture and Landscape Architecture

  • Alex Abadjieva, ESALA - Year 3 Architecture Bursary
  • Ben Adams, ESALA - Year 1 Landscape Architecture Bursary
  • Sean Alavazo, ESALA - Undergrduate Architecture Professional Studies Prize
  • Cody Anderson, George Simpson Art Space and Nature Architecture Prize
  • Amelia Brown, The Nancy Rosemary Henderson Prize
  • Rebecca Burney, ESALA - Architectural History Dissertation Prize
  • Ella Burton, ESALA - MA Prize (Year Out)
  • Jack Chan, The Helen A. Rose Prize and ESALA - BA Architecture Prize
  • Andrew Chavet, Sir James Dunbar-Nasmith Prize (Clouston Collection) and George Simpson Postgraduate Professional Studies Prize
  • Camile Davison, George Simpson Postgraduate Architectural Theory Prize
  • Rachel Dunne, ESALA - MA Architecture Prize
  • Inka Eismar, The Alexander Dowell Prize and ESALA - Year 1 Architecture Bursary
  • Clara Elliot, ESALA Masters in Landscape Architecture Prize
  • Patricia Farrelly, The Helen A. Rose Prize
  • India Gill, ESALA - Year 3 Architecture Bursary
  • Corrie Graham, George Simpson Postgraduate Design Report Prize
  • Laura Haylock, Martin Hackett Award
  • Johanna Hedenskog, The David Gardiner Hardie Prize
  • Emma Herbert, ESALA - Landscape Architecture Dissertation Prize
  • Damian Ho, Alexander Flynn Bequest (Best essay)
  • Eireann Iannetta-Mackay, Clason Harvie Bursary
  • Jennifer Jones, ESALA - Landscape Architecture Dissertation Prize
  • Rachel Kelly, Andrew Grant Undergraduate Prize
  • Sarah Kemali, Alexander Flynn Bequest (Best sketchbook)
  • Daryl Law, The Helen A. Rose Prize
  • Kate Le Masurier, Sir James Dunbar-Nasmith Prize (Clouston Collection)
  • De Rui Lee, ESALA - Tectonics Prize
  • Nikoline Leth Jepsen, ESALA  - Year 3 Architecture Bursary
  • Marion Lindqvist, ESALA BA/MA/MSc in Landscape Architecture Prize
  • Yun Liu, The Helen A. Rose Prize
  • James Ma, George Simpson Postgraduate Architectural Technology Prize
  • Robert Macfarlane, ESALA - Architectural History Bursary
  • Kate MacLeod, Landscape Design Trust
  • Findlay McFarlane, George Simpson Postgraduate Prize for best student work completed in a year
  • Ariana Monioudis, The Helen A. Rose Prize
  • Miranda Musson, The Walter Allan Yuill Memorial Prize
  • Nora Nanova, T Bowhill Gibson Scholarship
  • Nikki Petrova, The Gillespies Prize
  • Michael Posso, George Simpson Postgraduate Design Report Prize
  • Jakub Prusak, The Alexander Dowell Prize and ESALA - Year 1 Architecture Bursary
  • Sarah Shu, T Bowhill Gibson Scholarship
  • Marina Solodova, The Helen A. Rose Prize
  • Ali Uddin, ESALA - Technology Prize
  • Norman Villeroux, ESALA BA/MA/MSc in Landscape Architecture Prize
  • Zain Al Sharaf Wahbeh, ESALA - Architecture Dissertation Prize
  • Raghnall (Sigi) Whittle, T Bowhill Gibson Scholarship
  • Laura Williamson, ESALA - Year 1 Landscape Architecture Bursary
  • Felix Wilson, The David Gardiner Hardie Prize
  • Maria Wolonciej, The Nancy Rosemary Henderson Prize
  • Cherie Wong, George Simpson Postgraduate Architectural Technology Prize
  • Yiyu Zhu, The Helen A. Rose Prize

 

Art

Students from Art have received multiple awards this year:

  • Suzanne Anthony, MA (Hons) Fine Art, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary
  • Amber Brown, BA (Hons) Photography, The George Jackson Hutchison Memorial Prize
  • Sarah Burns, BA (Hons) Intermedia, Helen A. Rose Bequest
  • Pauric Courtney, BA (Hons) Intermedia, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary
  • Mariia Drobot, BA (Hons) Painting, Catriona White Prize
  • Katerina Fletcher, BA (Hons) Painting, Helen A. Rose Bequest
  • Magdalena Gunkowska, BA (Hons) Sculpture, Helen A. Rose Bequest
  • Alex Hayward, BA (Hons) Painting, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary
  • Daniel Howe, BA (Hons) Sculpture, Marion Cameron MacKenzie Scholarship
  • Edith Hicks, BA (Hons) Sculpture, Helen A. Rose Bequest
  • Molly Kent, MA (Hons) Fine Art, Barns-Graham Travel to Italy Award
  • Emelia Kerr Beale, BA (Hons) Painting, Clason-Harvie Bursary
  • Cherie Li, BA (Hons) Painting, Loomshop Gallery Award
  • Holly Mason, BA (Hons) Photography, Alexander Flynn Bequest (Best essay)
  • Siobhan McLaughlin, MA (Hons) Fine Art, Helen A. Rose Bequest
  • Joe McShane, BA (Hons) Photography, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary and Friends of the University of Edinburgh Visual Art (FUEVA) (Special commendation)
  • Emma-Kate Roberts, BA (Hons) Sculpture, Katherine Michaelson Prize
  • Anastasia Salnikow, BA (Hons) Photography, Friends of the University of Edinburgh Visual Art (FUEVA)
  • Robyn Seabright, BA (Hons) Sculpture, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary
  • Rachel Sved, BA (Hons) Painting, Helen A. Rose Bequest
  • Elly White, MA (Hons) Fine Art, Studentship Award
  • Madeleine Wood, BA (Hons) Painting, Alexander Flynn Bequest (Best sketchbook)

 

Purchase Prize

Work by the following students was selected for the University of Edinburgh Collections Purchase Prize. Their work will now become a permanent part of the University's collections.

  • Dong Ding, MFA Jewellery
  • Lucy Havens, MSc Design Informatics
  • Alex Hayward, BA (Hons) Painting
  • Brandon Logan, MA (Hons) Fine Art
  • Zuzana Ullmannova, BA (Hons) Painting
"Ardeer Island Nature Park" by Marion Lindqvist, Landscape Architecture - MA
"Ardeer Island Nature Park" by Marion Lindqvist, Landscape Architecture - MA

A massive congratulations to all of our hard-working students graduating this year, and to those who have won awards.

Design

Students in Design have been awarded various prizes this year, many at catwalk and showcase events in London:

ECA awards

  • Katie Barrett, BA (Hons) Fashion, Clason-Harvie Bursary (sketchbook prize)
  • Jazz Binding, BA (Hons) Graphic Design, Alexander Flynn Bequest and Iris Fairgrieve Rainer Scholarship
  • Molly-mae Brissett-haigh, BA (Hons) Textiles, John L Paterson Award
  • Rachel Brown, BA (Hons) Textiles, Clason-Harvie Bursary (sketchbook prize)
  • Ella Campion, BA (Hons) Performance Costume, John L Paterson Award
  • George Creese, BA (Hons) Graphic Design, Alexander Flynn Bequest
  • Holly Cunningham, BA (Hons) Fashion, Katherine Michaelson Prize
  • Eden Hedges, BA (Hons) Animation, Iris Fairgrieve Rainer Scholarship
  • Ethan Hodson, BA (Hons) Graphic Design, Helen A. Rose Bequest
  • Ella Howlett, BA (Hons) Film and TV, Helen A. Rose Bequest
  • Anna Kincaid, BA (Hons) Textiles, Alexander Flynn Bequest
  • Rosamund Leech, BA (Hons) Illustration, Helen A. Rose Bequest
  • Yifu Liu, BA (Hons) Product Design, John L Paterson Award
  • Brian McLysaght, BA (Hons) Fashion, John L Paterson Award and Clason-Harvie Bursary (top student across Design)
  • Ruth Page, BA (Hons) Jewellery and Silversmithing, Helen A. Rose Bequest
  • Iris Qu, BA (Hons) Jewellery and Silversmithing, Sir Robert Kirk Inches Bursary
  • Yeu Ren, BA (Hons) Interior Design, John L Paterson Award
  • Holly Summerson, BA (Hons) Animation, Helen A. Rose Bequest

 

Macmillan Prize for Illustration

Two graduating Illustration students were commended at the prestigious Macmillan Prize for Illustration award ceremony on 11 June 2019 at Candid Arts Centre in London. Amy Steele picked up third place at the awards for her work The Lunchbook, a story of lunchtime snacks who dream of being eaten. Seobhan Hope's picture book about a giant who can't get to sleep - Summer's Sleep - was highly commended by the judges. "This prize is extremely competitive and we are so proud of both Amy and Seobhan," said Lucy Roscoe, a Teaching Fellow in Illustration.

 

Graduate Fashion Week

Once again Edinburgh College of Art has proven to be in no short supply of talented fashion designers after another winning sweep of Graduate Fashion Week (GFW) awards. At this year’s event, ECA students were awarded an exceptional total of six awards; the Conscious Design Award sponsored by Swarovski, the Christopher Bailey Collection of the Year Award and the Hilary Alexander Trailblazer Award, all won by Brian Mc Lysaght (who also came runner up in the Menswear Award), the Womenswear Award and the David Band Textiles Award which were both awarded to Alexandra Fan (who also came runner up in the Hilary Alexander Trailblazer Award), and the George Catwalk to Store Award, won by Rosie Baird (who also came runner up in the Christopher Bailer Collection of the Year Award).

 

Bookmarks Prize

Three graduating students received The Bookmarks Prize this year, an award for innovative use of the book form. The students were selected for work shown at this year’s Degree Show. The prize is open to all students across Art and Design and the winners were Lauren Holehouse (BA [Hons] Sculpture), Lynn Linran Jiang (BA [Hons] Graphic Design) and Amy Moss (BA [Hons] Illustration).

 

New Designers

New Designers is the annual showcase of the most promising graduate talents from Britain’s leading design courses. ECA students set up their stands at the event ready for the judging panels and industry attendees to explore their work. The following students picked up awards this year:

  • Molly-Mae Brissett-Haigh, BA (Hons) Textiles, New Designers Epson Textiles Visionary Awards
  • Yifu Liu, BA (Hons) Product Design, Belmond Loves Commendation
Edinburgh college of Art students and winners at the graduate fashion week awards 2019 proudly show off their awards
Wainam Cheung
ECA students and winners at the annual GFW proudly show off their awards
Students at the History of Art Prize-giving ceremony in the Higgitt Gallery
Image: Christian Weikop
Students at the History of Art Prize-giving ceremony in the Higgitt Gallery

History of Art

Students from History of Art have been awarded a variety of essay prizes and travel scholarships:

  • Sophia Adams, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Eleanor Beale, MA (Hons) Fine Art, Baldwin Brown Travelling Scholarship
  • Arabella Bradley, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Marina Carrick, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Emma Dewhurst, MA (Hons) History of Art, Baldwin Brown Travelling Scholarship
  • Sophia Dowson-Collins, MA (Hons) History of Art and English Literature, Andrew Grant Travel Award
  • Tor Holmes, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Fabianne Jones, MA (Hons) Fine Art, Cousins Essay Prize
  • Calypso Keightley, MA (Hons) Fine Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Suri Li, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Brandon Logan, MA (Hons) Fine Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Siobhan McLaughlin, MA (Hons) Fine Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Lydia Newton, MA Arabic and History of Art, Robert Hillenbrand Prize
  • Isotta Page, MA (Hons) Fine Art, Baldwin Brown Travelling Scholarship
  • Francesca Taiganides, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize
  • Sophia Sohal, MA (Hons) History of Art, Huntley MacDonald Sinclair Prize

A prize-giving ceremony was held in the John Higgitt Gallery at Edinburgh College of Art.

 

Music

In Music, the following students have received bursaries for travel and equipment:

  • Alexandra Katerinopoulou, MSc Composition for Screen, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary
  • Victoria Wijeratne, MSc Composition for Screen, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary
  • Boshan Zhou, MSc Sound Design, Andrew Grant Travel and Equipment Bursary

More information to follow on Music prizes

 

Note: This is not an exhaustive list. If you think there are awards missing, please contact the ECA web team: ecawebed@ed.ac.uk